Předseda ANO Andrej Babiš teď - skoro půl roku po volbách - vyvolává dojem, jako by tu byla nějaká neřešitelná situace, kdy se nedá sestavit vláda s většinovou podporou v Poslanecké sněmovně. Přitom při prvním pokusu sestavit vládu vlastně s nikým nejednal.

Při druhém pokusu se nejprve dlouho nedělo zase nic a nyní jeho jednání s ČSSD po pár týdnech zkrachovala. Předseda ANO zavedl Českou republiku do politické krize.

 

Buďto není skutečně schopen sestavit vládu podle pravidel parlamentní demokracie, nebo - a to je pravděpodobnější - vodí za nos veřejnost i prezidenta republiky, protože mu o žádnou jinou než jeho jednobarevnou vládu ani nejde. Ztratili jsme téměř 6 měsíců, kdy se předseda ANO snažil přesvědčit veřejnost, že takovýto stav je normální, a že si na to máme zvyknout. Ale toto normální ve skutečnosti není.

 

Pokud Andrej Babiš není schopen nebo ochoten sestavit řádnou vládu s většinovou podporou Poslanecké sněmovny, pak má dostat příležitost někdo jiný. Někdo, kdo představí plán a bude mít předpoklady vytvořit vládu v souladu s ústavou. Ukončeme toto divadlo a vraťme se k normálním pravidlům parlamentní demokracie