Šlapanice se dostaly do tisku jako rekordman. Bohužel v maximálním zvýšení daně z nemovitosti, které je navíc doplněno socialisticky populistickým gestem přerozdělování:

iDnes, 11. ledna 2013: "...Rekordmanem jsou letos Šlapanice u Brna, kde zvýšili daň na čtyřnásobek. "Udělali jsme provozní úspory, ale potřebujeme také peníze na investice a opravy," vysvětluje starosta Jaroslav Klaška. Občanům obec zvýšení kompenzuje tím, že zrušila poplatky za svoz komunálního odpadu. I tak si Šlapanice polepší o deset milionů. Daň tak pocítí hlavně poplatníci, kteří zdaňují více než 45 metrů čtverečních stavby na hlavu, a podniky, například cihelna Tondach."

Je žalostné, že ty, kdo se všemi silami snaží udržet pracovní místa ve městě, vedení města ještě skřípne zvýšením daně z nemovitosti.

Zastupitelé koalice KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD toto opatření schválili 19. 9. 2012 formou Obecně závazné vyhlášky č. 4/2012, a zvýšili tak místní koeficient daně z nemovitostí na 4, tzn. že vlastníci nemovitostí zaplatí až čtyřnásobek daně.
Změna zásadně dopadne na firmy a živnostníky. Dosud byly nemovitosti určené k podnikání zatíženy až pětinásobně vyšší sazbou daně než nemovitosti občanů. Například ten, kdo dříve ročně zaplatil 7500 Kč za svůj objekt o rozměrech 25 x 20 m, od ledna musí počítat se 30 tisíci! Přitom kdyby měl podnik třeba ve Slatině, platil by nadále jen těch sedm a půl tisíce; brněnská radnice místní koeficient nezvyšuje!
Socialistickým přerozdělováním část takto získaných peněz radnice věnuje občanům jako dárek tím, že jim odpustí popelné. Přitom náklady na svoz odpadu už v minulých letech téměř dvojnásobně převyšovaly příjmy z poplatků. Takže pozor, vážení občané! Co bude muset radnice časem učinit? JIstě, pěkně v tichosti opět poplatek za odpad zavést. Mimochodem - už jste si spočítali, kolik budete platit třeba za garáž?
Zvýšení daně zhoršuje podnikatelské prostředí ve Šlapanicích, snižuje zájem podnikatelů o rozvoj podnikatelských aktivit ve Šlapanicích a snižuje atraktivitu a hodnotu jejich majetku na realitním trhu. Podnikatel totiž poplatek za svoz odpadu nadále bude platit, tomu se nic neodpustí.
Takže pozor na tvrzení, že město agendu výběru popelného zruší a ještě uspoří za plat jedné osoby a za tisk faktur! 
Ostatně - skutečným využitím informačních systémů na městském úřadě by bylo lehce možné i jiné agendy výrazně zjednodušit, zefektivnit a zlevnit.